Свято-Успенська Святогірська лавра, м. Святогірськ, Донецька область

Матеріал з Релігія в огні
Свято-Успенська Святогірська лавра
Загальна інформація
Тип спорудихрам
Розташуванням. Святогірськ, Донецька область
Релігійна приналежність*Православ'я (УПЦ (МП))
Дата руйнування
  • 12 березня 2022 р.
  • 5 травня 2022 р.
  • 6-7 червня 2022 р.
  • 14 липня 2022 р.
  • 15 липня 2022 р.
Пошкодженнясередні
*на момент обстрілу

12 березня 2022 р. близько 22:00 був нанесений перший авіаудар по Свято-Успенській Святогірській лаврі, що знаходиться у м. Святогірськ на Донеччині. Внаслідок авіаудару (бомба була скинута поряд із мостом через річку Сіверський Донець) було пошкоджено кілька споруд на території Святогірської лаври. Найбільше пошкоджено ті споруди, що знаходяться при вході у лавру. Зокрема, у всіх готелях вибито віконні шибки. Серйозних пошкоджень зазнав готель №9, вікна якого виходять на набережну. Один з найновіших храмів лаври - храм святителя Іоанна Руського також пошкоджено. У ньому пошкоджені дахи, віконні та дверні блоки, на 100% вибиті шибки. Осколками пошкоджені фасади та цегляні конструкції. Деякі будівлі повністю розбиті і не підлягають відновленню. Постраждала і мармурова постать Богородиці — Ігумені Святих Гір, втративши частину рук і палицю. Детальну інформацію про пошкодження оприлюднено на офіційному сайті Святогірської лаври.

Варто зауважити, що більшість будівель на території лаври внесені у список пам'яток архітектури національного значення та знаходяться під охороною держави. Уже 12 березня 2022 р. більшість з цих об'єктів зазнали різного ступеня пошкодження. До таких споруд належить готель 1900 р. (корпус №9) на набережній, а також Західна Вежа 1851 р., що примикає до неї, якій також завдано пошкоджень покрівлі та фасадів. Пошкоджено основні храмові споруди лаври - Успенський собор, Покровська церква, які також є пам'ятками архітектури ХІХ ст. Усередині храмів та на території виявлено уламки бомби. Церква Різдва Пресвятої Богородиці з трапезною також стоїть без вікон. Пошкоджено і лаврський музей, а також адміністративний корпус, в якому окрім вибитого скла та дверей, внаслідок руйнування опалювальної системи сталося часткове затоплення службових приміщень. Завдано збитків Кирило-Мефодіївським сходам.

4 травня 2022 р. близько 7:00 ранку завдано чергового авіаудару по лаврі. Найбільше пошкоджено храм святого праведного Іоанна Руського, готель (корпус №9), вхідна будівля лаврської охорони, трапезна з храмом Різдва Богородиці. Від ударної хвилі в трапезній обвалилася підвісна стеля. 5 травня 2022 р. ударною хвилею від вибуху у м. Святогірськ повибивало решту віконних шибок і в деяких будівлях посипались стелі. 6-7 червня 2022 р. інтенсивність артобстрілів по місту, а також по території Лаври збільшилась. Знову було завдано чимало пошкоджень храмам на території лаври, готелям та господарським приміщенням.

Пізніше монастир неодноразово потрапляв під обстріли під час боїв за місто Святогірськ та навколишні населені пункти. Згідно з даними, що оприлюднені на офіційному сайті Лаври, тільки в липні 2022 р. територія та будівлі монастиря обстрілювалися щонайменше 7 разів. Зокрема, 14 липня 2022 р. було пошкоджено Свято-Покровський храм, який було побудовано в 1850 р. та який має статус пам'ятки архітектури національного значення. Обстрілами було пошкоджено фронтон та дах храму, знищено колонаду північно-східної сторони дзвіниці при цьому храмі. 15 липня 2022 р. під обстріл потрапив Свято-Миколаївський храм, зведений на скелі в XVII столітті, його фасад було посічено уламками. На початку жовтня 2022 р. Святогірська громада, на території якої знаходиться лавра, була звільнена Збройними силами України. Фактично з цього часу розпочались активні роботи по відновленню комплексу будівель Свято-Успенської Святогірської лаври.

Галерея

Джерела